2- KİTAP♥♥♥

23 Haziran 2016 Tarihinde velirem11 Tarafından yayımlandı

IMG_8069

 

Okumayı hep çok mu sevdim? Hayır.. Çocukluğumda ya da gençliğimde çok düşkün değildim okumaya. Öğretmenlerin 1 dönemlik verdikleri kitapları ya da yaz tatili için verdikleri ödev kitapları zorunlu olarak okurdum. Öyle bir alışkanlığımız yoktu. Kimsenin de yoktu. Hiç sınıf arkadaşlarımdan elinde bir romanla okula geleni hatırlamıyorum. Bizde hep test kitapları vardı, sarı zafer, fdd, Tümay…. E Anadolu lisesi sınavı, fen lisesi sınavı, üniversite sınavı için yarış atı misali koştuğumuz o zamanlarda muhtemelen kitap okumayı zaman kaybı olarak gördük, belki de onun yerine test çöz diye uyarıldık. Kim bilir?

Şimdiki gençler çok bilinçli. Öğretmenler de. Yaz tatili için ödev verilen kitap sayısı 3’ dü. Ordan siz hesap edin işte… Yakın çevremde lise ve üniversite çağındaki gençlerin kitap alması, kitap sohbeti yapması nasıl hoşuma gidiyor anlatamam. Ben de şimdi çok seviyorum okumayı. Fırsat buldukça sürekli bir şey okuyorum. Facebooktaki özlü sözler ya da twitterdaki paylaşımlar değil tabi ki bahsettiğim. Onlara da bakmıyorum dersem yalan olur, ama artık Mevlana ya da başka ünlü düşünürlerin sözlerin paylaşanların amacının sadece birine laf sokmak olduğunu bildiğim için önemseyemiyorum.

Laboratuvarda masamda sürekli duran bir romanım kesin vardır. Bir de Oyuncu Anne Şermin Çakracı’ nın Sihirli Değnek kitabı. 08.30-17.30 bilgisayar başında çalışan bir insan olarak bazen çok bunalıp çok daraldığımda ya da o anki psikolojime ya da ortama göre açıp ilgili kısmı okuyarak sakinlememi sağlıyor Sihirli Değnek. Diğer romanı da aklıma geldikçe açıp okuyorum. Şuanda masamda John Steinbeck’ in Fareler ve İnsanlar kitabı var. Lise dönemimde yada ortaokulda bir yaz ödeviydi bu kitap. Abimle aynı okulda olduğumuz için ve dolayısıyla hocalarımız da genellikle aynı olduğu için bir iki sene önce de aynı hoca ona vermişti o ödeviJ Hiç okumadım kitabı, abimin çıkarttığı özeti götürmüştüm. Abimin de pek okuduğunu sanmıyorum açıkçası. O yüzden baştan bir okuman istedim.

Her sabah mailime gelen bağımsız yazılar var benim. http://www.biryudumkitap.com diye bir siteye abone oluyorsun. Onlar da sana günlük pasajlar gönderiyorlar. Tavsiye ederim. Kafa dağıtıyor.

Yeryüzünü keşfetmek, kitaplara dalmak, yüreğe dokunan şiirler okumak, yeni insanlar tanımak ve bir yudum iyilik yapmak… Bunlar olmadan nasıl yaşadım der insan? Oscar Wilde, “Yaşamak, dünyada bulunan nadir şeylerden biri. Pek çok insan sadece vardır, hepsi bu.” der. Bu sabah, yaşadığınızı iliklerinize kadar hissedeceğiniz bir güne günaydın diyelim.

Gelelim hayalime. Evde bir defa bir kütüphanem olsun istiyorum. Şimdilik en alt kattaki merdiven boşluğunu uygun gördüm. İlerleyen zamanlarda da çatıyı yaparız artık.

Merdiven-Altı-Kitaplık

Duru’ ya her gün bir kitap hediye etmeye başladım.

image.jpeg

O’ nun da o kütüphanede bir yeri olsun.

2

Canı sıkıldığında bir kitap seçsin ‘anne oku’ desin. Ya da o bana anlatsın, hikayeler uydursun. Gece yatmadan önce kitap okumamı istesin. Büyüdüğünde de ben bahçede ya da çatı katında kitabımı almış kahvemi yudumlarken gelip anne ‘şu kitap nasıl sence başlayım mı’ ya da ‘ anne ne okumalıyım’ diye sorsun. Nasıl güzel olmaz mı?

1362926-Clipart-Of-A-Caucasian-Mother-And-Daughter-Sitting-In-A-Hammock-At-Night-And-Reading-A-Story-Book-Royalty-Free-Vector-Illustration

İnşallah:) ♥

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Nilgün YALÇIN

Her şeye "rağmen"

nilinmelegi

biraz Nil'den biraz hayattan...

ipekseyhanpoyrazkarayel

Asla İdeallerinden Vazgeçme Asla! Never Give Up Your İdeals Never!

ruzgarligunlervegeceler.wordpress.com/

Bu blog, yazarı Görkem'in, dünyaya yedi hafta erken gelerek, kendi adını kendisi koyan oğlu Rüzgar’a hediyesidir.

renklipano

Product Review

Anne Hikayesi

Hikayesi Olanlar İçin...

Benim Renkli Hayallerim

En güzel, en özel günlerinizde buluşmak üzere…

Tamamen Atıyorum

Hatta sesli düşünüyorum...

birbebekgünlüğü

deneyimlerim,fikirlerim, önerilerim...

- Soydan Bey ve Oğulları -

Atlaspare ve Alazpare'nin babasından hikayeler...

Ask Masalı Photography

Hayallerinizin gerçeklestigi günler hayallerde kalmasın...

Taze annenin deneyimleri

Anne olmak dünyanın en güzel en zor işi...

DemirAnası

Demir gibi bebek Demir'in annesi bir gün blog yazmaya karar verir!

Hayat Büyürken

Acemi Annenin Paylaşımları

Nasıl Bir Hayat Yaşıyorum?

Geçmişte bırakamadıklarıma ve gelecek günlerime...

Sağlık Editörü

Sağlıklı sağlık saberleri

Organickid - Blog

Organik Yaşam ve Annelik ve Bebek Bakım Üzerine

Ella & misscat

https://www.dokuzuncublog.com/

%d blogcu bunu beğendi: